Tok peněz a informací

13.02.2020

Bohužel, nebo snad bohudík, pamatuji doby, kdy se s internetem teprve začínalo. Jeho rychlost se dala srovnávat s rychlostí šneka a stahování na diskety bylo doslova alfou i omegou digitální existence. Každý z nás, kdo pamatuje slavná čísla jako 386 nebo 486, už má velmi blízko k důchodu. Ovšem za všechna příkoří a strádání nás internet odměňoval ničím neomezeným svobodným prostorem.

Jak šel čas, a digitální technologie se staly hlavní předmětem vydělávání, začalo přibývat sociálních sítí a do digitálních technologií teklo stále více peněz, bylo stále jasnější, že se něco stane. Že si nadnárodní společnosti nenechají utéct doslova zlatý důl, který tyto technologie představují, a do dříve v podstatě svobodného prostoru, vstoupí diktát peněz. Že se začne určovat, co se smí a co se nesmí. Kam peníze potečou a kam ne.

Do digitálního rybníčku se začalo hrnout stále více nadnárodních společností, jejichž zájem byl jediný, vytvořit z uživatelů internetu své stádečko konzumentů. Proto bylo nutné do hry zapojit podplacené úředníky, aby se v rámci této sféry mohlo začít omezovat a diktovat. Tím vstoupil do hry další zájem a to politický. Vytřískat z této technologie body pro své politické zájmy. Nastoupila doba digitálního diktátu.

Mnoho lidí si myslí, že internet cíleně omezuje svobodu, ale ve skutečnosti sleduje jediný cíl, a to směřovat tok peněz a informací, a díky tomu dává prostor lidem, kteří jsou zrovna u moci, a které nadnárodní společnosti uplácejí, aby se tok peněz směřoval do správných kapes. A jde o nepředstavitelné částky. Právě díky tomu dnes celá internetová komunita bojuje s udavači a trolly, kteří mají za úkol v uživatelích vyvolávat strach a nedovolit jim nejen svobodně sdílet informace, ale především nabízet alternativu k politicky korektním informacím. Říkat pravdu se nesmí.

Dokud budou do této sféry téct miliardy, bude obrovský zájem jí plně kontrolovat a do té doby na ní budou viset zkrachovalé existence, jejichž jediným zdrojem výdělku je udávání. Je to sice smutné, ale o svobodu tu vůbec nejde. Jako vždy pouze a jen o prachy a moc.

ODKAZ NA ČLÁNEK NA FACEBOOKU